Rwa kulszowa

Przeciwbólowa elektrostymulacja w przypadku rwy kulszowej jest bardzo skuteczna. Jest to doskonała alternatywa dla zastrzyków i leków doustnych przeciwbólowych. Elektrostymulację można stosować samodzielnie w domu, unikając długich kolejek do lekarza.

Rwa kulszowa (zwana inaczej: rwa udowa, korzonki, ischialgia) to powszechna dolegliwość związana z wystąpieniem nagłego, silnego bólu w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, spowodowana zapaleniem nerwu kulszowego. Ból ten może promieniować jednostronnie lub obustronnie, wzdłuż przebiegu nerwu: przez pośladek, tylną część uda w kierunku łydki, czasem aż do stopy. Równolegle mogą występować inne objawy o podłożu neurologicznym, takie jak: zaburzenia czucia, drętwienie, uczucie pieczenia lub dyskomfortu, osłabienie siły mięśniowej.

Elektrostymulacja w dolegliwościach rwy kulszowej

Jakie urządzenie wybrać do elektrostymulacji w przypadku rwy kulszowej?
W rehabilitacji rwy kulszowej z użyciem elektrostymulacji zalecane są urządzenia dwukanałowe, które posiadają możliwość podłączenia jednocześnie, co najmniej 4 elektrod. Ważne jest również, by urządzenie do elektrostymulacji w przypadku rwy kulszowej miało odpowiednią moc. Nie warto sięgać po słabe elektrostymulatory zasilane wyłącznie bateriami. Odpowiednie urządzenie powinno mieć możliwość podłączenia do gniazdka. Porady, jak wybrać elektrostymulator znajdą Państwo TUTAJ

Na zdjęciu przykładowa lokalizacja elektrod TENS przy rwie kulszowej

Przykładowa lokalizacja elektrod TENS przy rwie kulszowej

Objawy rwy kulszowej

Nasilenie bólu może wahać się od niewielkiego do silnego, odczuwanego jako ostry i przejmujący. Przeszywający ból może powodować trudności w utrzymaniu wyprostowanej pozycji stojącej. Oprócz bólu mogą występować także inne dolegliwości takie jak: osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie w kończynie dolnej, stopie bądź palcach. U pacjenta mogą też wystąpić skurcze mięśni pośladka lub kończyny dolnej oraz osłabienie odruchu bezwarunkowego w kolanach i kostkach. W niektórych przypadkach rwa kulszowa może być sygnałem ostrzegawczym o zbliżającej się przepuklinie. Ból może być powiązany także z wąskim kanałem kręgowym, tak zwanym zespołem Verbiesta.

Dolegliwości objawowo zbliżone do rwy kulszowej

Ból promieniujący do stopy lub do części bocznej i tylnej podudzia, nerwobóle stopy, RZS, zwyrodnienie stawów stopy, ból stawu skokowego, ból kostki, stopa opadająca, drętwienie i parestezje stopy, zaburzenia czucia i parestezje w podudziu, bóle związane ze złamaniem kostek goleni lub kości podudzia, porażenie nerwu strzałkowego.

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk lub podrażnienie nerwu, które inicjuje zapalenie, a w konsekwencji uszkodzenie nerwu kulszowego. Anatomicznie jest to największy nerw w ludzkim organizmie, oddający swoje włókna do większości mięśni nóg oraz mięśni gładkich miednicy i zaopatrujący czuciowo znaczną część skóry kończyn dolnych. Przebieg nerwu kulszowego rozpoczyna się w splocie krzyżowym na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa i w tym miejscu najczęściej pojawiają się dolegliwości. Obecny styl życia powoduje, że coraz więcej ludzi skarży się na ból kręgosłupa, a jeżeli w porę nie podejmie się odpowiedniej rehabilitacji i regularnych ćwiczeń może rozwinąć się rwa kulszowa. Siedzący tryb życia, stres, niewystarczająca ilość ćwiczeń i nieprawidłowa postawa ciała to obecnie najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa. Czynniki te powodują takie schorzenia jak: dyskopatia, niestabilność kręgów, zmiany zwyrodnieniowe i przewlekły stan zapalny. Rzadziej czynnikiem wywołującym ból pleców bywa guz nowotworowy lub choroba narządów wewnętrznych, niemniej jednak przyczyny takie należy wykluczyć przed przystąpieniem do fizykoterapii i ćwiczeń. Częstym powodem pojawienia się rwy kulszowej może być nadmierne napięcie mięśni, które uciskając na nerw utrudniają jego odżywienie i uszkadzają go. Do najbardziej „podejrzanych” należy mięsień gruszkowaty, w którego bliskim sąsiedztwie nerw przeciska się przez otwór wydostając się z miednicy. Rwę kulszową może wywołać również jednorazowy, krótkotrwały ucisk na nerw kulszowy i w efekcie jego podrażnienie. Może to być spowodowane ciążą, porodem lub dźwiganiem ciężarów.

Rwa kulszowa - leczenie i rehabilitacja

 1. ETAP – niwelowanie bólu - silny, paraliżujący ból towarzyszący rwie kulszowej uniemożliwia choremu wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności, dlatego trzeba jak najszybciej go zwalczyć. Przede wszystkim należy szczególnie uważać, by kręgosłup nie ulegał dalszym przeciążeniom, czyli zrezygnować przynajmniej na jakiś czas z ciężkiej pracy fizycznej, nie pochylać się, a najlepiej przez kilka dni jak najwięcej leżeć płasko na plecach. Lekarze często przepisują cierpiącym na rwę kulszową leki przeciwbólowe doustne lub zastrzyki, jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ mogą one być bardzo szkodliwe. Bezpieczną metodą uśmierzania bólu jest elektrostymulacja TENS, która niemalże natychmiast zlikwiduje ból. W celu łagodzenia stanu zapalnego, który często potęguje ból, można korzystać z innych rodzajów elektroterapii np. jonoforeza (dostępna w elektrostymulatorachECO80ECO88ECO99 i ECO240. oraz ultradźwięków i lasera, (które występują w modelu ECO240).
 2. ETAP – zmniejszenie ucisku i profilaktyka nawrotów – kiedy najsilniejszy ból zostanie już zażegnany należy kontynuować rehabilitację, aby uniknąć nawrotów objawów rwy kulszowej. W tym celu należy wzmocnić mięśnie pleców, wykonując odpowiednie ćwiczenia lub przeprowadzając elektrostymulację EMS, którą przeprowadzana jest przez większość elektrostymulatorów TENS. Do wzmacniania mięśni szczególnie polecane są modele ECO66ECO21 i ECO55. Silne mięśnie okołokręgosłupowe przyczyniają się do zmniejszenia ucisku na nerw kulszowy.

Co zrobić, aby rwa kulszowa nie powracała?

Warto podjąć fizjoterapię, skierowaną na przyczynę problemu:

 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, brzucha i pośladków;
 • masaże i specjalistyczne techniki fizjoterapeutyczne;
 • odciążający pas lędźwiowy;
 • elektroterapia: elektrostymulacja prądami TENS/EMS lub prądami interferencyjnymi IFS (wzmacniające mięśnie, niwelujące stany zapalne);
 • jonoforeza i fonoforeza, czyli wprowadzanie leku za pomocą prądu stałego lub ultradźwięków;
 • biostymulacja laserowa;
 • krioterapia miejscowa;
 • ciepłolecznictwo, czyli okłady cieplne i nagrzewanie lampą solux;
 • magnetoterapia.

Jakie urządzenie wybrać do elektrostymulacji w przypadku rwy kulszowej?

W rehabilitacji rwy kulszowej z użyciem elektrostymulacji zalecane są urządzenia dwukanałowe, które posiadają możliwość podłączenia jednocześnie, co najmniej 4 elektrod. Ważne jest również, by urządzenie do elektrostymulacji w przypadku rwy kulszowej miało odpowiednią moc. Nie warto sięgać po słabe elektrostymulatory zasilane wyłącznie bateriami. Odpowiednie urządzenie powinno mieć możliwość podłączenia do gniazdka. Porady, jak wybrać elektrostymulator znajdą Państwo TUTAJ.

Medical Star

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.