Rwa barkowa

Rwa barkowa (inaczej: rwa ramienna, brachialgia, neuralgia barkowa, nerwoból barkowy) jest to zespół objawów, dla którego charakterystyczny jest ostry ból powstały w okolicy pomiędzy karkiem a ramieniem i promieniujący wzdłuż ręki. Rwa jest wywołana przez zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Rwę barkową zalicza się do korzeniowych zespołów bólowych.

Elektrostymulacja rwy barkowej

Elektrostymulacja rwy barkowej metodami TENS, EMS i IFS może być stosowana w celu zniwelowania bólu, zmniejszenia ucisku i podrażnienia nerwów, ale także na etapie właściwej rehabilitacji w celu zapobiegania nawrotom.

Objawy rwy barkowej

Ból oprócz karku, ramienia i ręki może również obejmować plecy i klatkę piersiową. Ból nasila się podczas poruszania głową lub w momencie kichania i kaszlu. Zwykle ból pojawia się w sposób nagły po przebudzeniu. Mięśnie w okolicy objętej objawami rwy kulszowej często są napięte, a ich zdolność poruszania jest ograniczona. Oprócz objawów bólowych może wystąpić mrowienie i uczucie pieczenia (parestezje).

Dolegliwości objawowo zbliżone do rwy barkowej

Ból promieniujący do ręki, ból klatki piersiowej, ból karku, ból szyi, ból barku, ból ramienia, skurcze mięśni karku, mrowienie i pieczenie w okolicy karku i ramienia.

Przyczyny rwy barkowej

Rwa ramienna najczęściej spowodowana jest dyskopatią, czyli zwyrodnieniem dysku międzykręgowego, które może spowodować wypadnięcie tzw. jądra miażdżystego, a to z kolei powoduje ucisk na korzenie unerwiające mięśnie ręki i ramienia. Ucisk często wywołuje zapalenie, które dodatkowo nasila ból. Objawy rwy ramiennej są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Na zwyrodnienie kręgosłupa mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne, tj. praca fizyczna lub czynniki hormonalne – zaburzenia układu endokrynnego, które powodują zmiany w strukturze kości.

Pozostałe przyczyny rwy ramiennej to m.in.: guz rdzenia, zapalenie okołobarkowe, uraz, skurcze mięśni i naczyń.

Leczenie i rehabilitacja

Z uwagi na to, że rwa barkowa wiąże się z uporczywym bólem, lekarze często proponują zażywanie silnych leków przeciwbólowych, które umożliwiają szybki powrót do wykonywania codziennych czynności. Nie należy jednak zapominać o szkodliwości tego rodzaju leków i warto zapoznać się z innymi metodami leczenia bólu. Dolegliwości rwy barkowej nasilają się pod wpływem gwałtownych ruchów głową i długotrwałego pozostawania w niezmienionej pozycji (np. podróż samochodem), dlatego najważniejsza w rehabilitacji jest poprawa postawy oraz unikanie gwałtownych ruchów i ciężkiej pracy fizycznej. Należy również ograniczyć sytuacje stresowe, które wywołują napięcie mięśni, a tym samym potęgują ból.

W celach przeciwbólowych nieocenione jest stosowanie domowych aparatów do elektrostymulacji rwy barkowej prądami TENS/EMS lub IFS, które pomagają w sposób nieinwazyjny natychmiast uśmierzyć nieprzyjemne odczucia bólowe. W domowej terapii rwy barkowej doskonale sprawdzają się elektrostymulatory TENS, które posiadają również dodatkowe funkcje z zakresu fizykoterapii. Jonoforeza, występująca m.in. w elektrostymulatorach ECO80ECO88 i ECO99, umożliwia przezskórne wchłanianie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w żelu. Dzięki temu można w natychmiastowy sposób wprowadzić leki, nie obciążając układu trawiennego. Elektrostymulator ECO240 posiada ponadto możliwość wykonywania zabiegów z użyciem ultradźwięków i lasera.

W momencie, gdy dolegliwości bólowe zostaną zażegnane, należy rozpocząć działania profilaktyczne, aby nie dochodziło do nawrotów rwy barkowej. By zapobiec dalszemu uciskowi na nerwy, pacjent powinien opanować prawidłową postawę ciała i podjąć ćwiczenia mięśni pleców. Jednym z rodzajów terapii uzupełniających ćwiczenia jest elektrostymulacja mięśniowa EMS, która ma na celu wzmacnianie mięśni pleców. Silne mięśnie okołokręgosłupowe warunkują prawidłowe ułożenie kręgów względem siebie, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia rwy barkowej. Szczególnie polecane do wykonywania elektrostymulacji EMS pleców są urządzenia ECO66ECO21 i ECO55.

Jakie urządzenie do elektrostymulacji rwy barkowej wybrać?

Z uwagi na duży obszar poddawany elektrostymulacji w przypadku rwy barkowej zalecane są urządzenia dwukanałowe, z możliwością jednoczesnego korzystania, z co najmniej 4 elektrod żelowych. Ważna jest też odpowiednio duża siła elektrostymulacji, a to zapewnić mogą tylko urządzenia zasilane zasilaczem sieciowym (nie bateriami). Więcej informacji, o tym, jaki elektrostymulator należy wybrać znajdą Państwo TUTAJ.

Elektrostymulację rwy barkowej można przeprowadzić na kilka sposobów. Najlepsze efekty przyniesie użycie kilku elektrod, np. 4 lub 6 naraz podłączonych do dwóch kanałów elektrostymulatora TENS (elektrody TENS pracują parami). Elektrody TENS układamy w okolicach bólu.

Wikipedia: Rwa barkowa

Medical Star

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.