Terminem bark określane jest połączenie obręczy barkowej i stawu ramiennego. Istnieje wiele różnych przyczyn bólu barków, ponieważ jest to obszar często narażany na przeciążenia i urazy. Staw ramienny zbudowany jest z powierzchni stawowej na łopatce, która ma kształt wycinka 1/3 kuli oraz głowy kości ramiennej, której powierzchnia stanowi 2/3 kuli. Dzięki takiej budowie staw ramienny ma bardzo dużą ruchomość, która predysponuje do częstych urazów.
Elektrostymulacja splotu barkowego skutecznie i bezinwazyjnie łagodzi ból. Jest to terapia oparta na naturalnych procesach przeciwbólowych ludzkiego organizmu. Sprzęt do elektrostymulacji barku za pomocą elektrod umieszczonych na skórze wysyła delikatne impulsy elektryczne, które stymulują nerwy czuciowe. Sygnały elektryczne zastępują bodźce bólowe na drodze neuronów i dzięki temu odczucie bólu nie jest odbierane przez mózg. Elektrostymulacja splotu barkowego może być wykonywana przy użyciu różnych prądów, ale najskuteczniejszy w przypadku elektrostymulacji barku jest sprzęt wykorzystujący prądy TENS lub interferencyjne.
Leczenie i rehabilitacja są różne w zależności od schorzenia. Niekiedy wykonywane są zabiegi operacyjne, które mają na celu przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawu. Zwykle chorzy przyjmują środki przeciwbólowe doustne. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo szkodliwe, dlatego warto sięgnąć po alternatywne sposoby walki z bólem, np. elektrostymulację EMS.
Elektrostymulacja splotu barkowego z użyciem elektrostymulatora TENS jest bardzo skuteczną i całkowicie bezpieczną terapią przeciwbólową. Prądy TENS działają tylko powierzchownie na zakończenia nerwowe, które znajdują się w skórze. Z uwagi na to istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju terapii. Należy pamiętać, że elektrostymulacja TENS ma jedynie działanie przeciwbólowe, natomiast nie leczy przyczyny bólu. Dlatego zabiegi TENS warto wspomagać fizykoterapią innego rodzaju. Niektóre elektrostymulatory są wyposażone dodatkowo w funkcję jonoforezy i termoterapii (ECO80, ECO88, ECO99), a elektrostymulator ECO240 ponadto posiada głowice do ultradźwięków i lasera. Wszystkie wymienione funkcje mają działanie terapeutyczne, m.in. przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Elektrostymulacja splotu barkowego prądami interferencyjnymi nie tylko działa silnie przeciwbólowo, ale zmniejsza również stan zapalny i obrzęk. Z tego względu doskonale sprawdza się m.in. w przypadku leczenia urazów barku. Nie trzeba już wykonywać dodatkowych zabiegów, jak jonoforeza, czy ultradźwięki. Prądy interferencyjne wnikają zdecydowanie głębiej, niż TENS, zwalczając bezpośrednio przyczynę bólu. Ze względu na to, że elektrostymulacja IFS jest nieco bardziej inwazyjna niż TENS, przed zakupem urządzenia należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami.
Więcej informacji o tym, który elektrostymulator warto wybrać znajdą Państwo TUTAJ.
Wikipedia: Obręcz kończyny górnej
Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.