Elektrostymulacja kończyn górnych

Elektrostymulacja kończyn górnych

Elektrostymulacja kończyn górnych jest wskazana zarówno w dolegliwościach bólowych, jak i w rehabilitacji nieprawidłowości układu ruchu. W celu łagodzenia bólu stosuje się elektrostymulację rąk metodą TENS. Niweluje ona ból wywołany różnego rodzaju urazami np. stłuczeniem, złamaniem, zwichnięciem, ale także ból, którego przyczyną są schorzenia, np. rwa barkowa. W niektórych przypadkach można zastosować elektrostymulację kończyn górnych prądami interferencyjnymi (IFS), które nie tylko zwalczają ból, ale też likwidują stan zapalny i obrzęk. Sprzęt IFS do elektrostymulacji m.in. rąk wykorzystuje się głównie w rehabilitacji urazów. Kolejną metodą rehabilitacji jest mięśniowa elektrostymulacja kończyn górnych typu EMS. Stosowana jest ona w przypadku, kiedy funkcjonowanie układu ruchu jest zaburzone. Elektrostymulacja rąk EMS umożliwia przywrócenie funkcji mięśni oraz zapobiega ich zanikom.

Sprzęt do elektrostymulacji rąk

Do elektrostymulacji rąk prądami TENS i EMS stosuje się sprzęt przenośny, niewielkich rozmiarów i średniej mocy, ponieważ obszar stymulacji nie jest duży. W tym celu polecane są elektrostymulatory takie jak ECO66 i ECO21.

Istnieją warianty sprzętu do elektrostymulacji rąk i innych partii ciała, które posiadają dodatkowe funkcje np. jonoforezę i termoterapię (ECO80ECO88 i ECO99), a nawet ultradźwięki i laser (ECO240). Te dodatkowe rodzaje terapii posiadają działania lecznicze m.in. przyspieszają regenerację tkanek, likwidują stan zapalny i opuchliznę.

W przypadku rehabilitacji kończyn po urazach oraz w reumatoidalnym zapaleniu stawów warto sięgnąć po sprzęt do elektrostymulacji rąk z użyciem prądów interferencyjnych, które mają silne działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Prądy interferencyjne łagodzą także obrzęki.

Poniżej opisano, czym dodatkowo powinien charakteryzować się elektrostymulator do zabiegów dłoni, nadgarstków i łokci.

Sprzęt do elektrostymulacji dłoni

Sprzęt do elektrostymulacji dłoni powinien być wyposażony w odpowiednie elektrody. Jeśli stymulacji poddawane są dłonie z pominięciem palców to wystarczy zastosować uniwersalne elektrody samoprzylepne kwadratowe. Natomiast elektrostymulacja dłoni wraz z palcami jest możliwa tylko przy użyciu elektrod tekstylnych w postaci rękawiczek. Elektrostymulacja dłoni i palców wymaga bowiem przepływu prądu przez całą powierzchnię, od palców do nadgarstka. Z tego względu elektrody – rękawiczki całe pokryte są tkaniną ze srebrnego włóka SilverCord® przewodzącego impulsy elektryczne. Należy pamiętać, że elektroda rękawiczka nie wystarczy, aby sprzęt do elektrostymulacji dłoni pracował prawidłowo. Każda elektroda tekstylna typu SilverCord® musi zostać „uziemiona” inną elektrodą. Można do tego celu użyć elektrody samoprzylepnej, bądź opaski do elektrostymulacji nadgarstków lub łokci również z tkaniny SilverCord®.

Na zdjęciu prawidłowo podłączony sprzęt do elektrostymulacji dłoni z użyciem elektrody – rękawiczki SilverCord®

Sprzęt do elektrostymulacji nadgarstków

Sprzęt do elektrostymulacji nadgarstków musi być wyposażony w elektrody przeznaczone do tego celu. Elektrostymulacja nadgarstków może być wykonywana przy użyciu uniwersalnych elektrod samoprzylepnych kwadratowych. Można także zastosować specjalne elektrody tekstylne w postaci opasek na nadgarstki. Są one wykonane z tkaniny ze srebrnego włókna SilverCord®, która przewodzi impulsy elektryczne, co ułatwia przeprowadzenie równomiernej elektrostymulacji nadgarstków. Sprzęt nie będzie jednak pracował prawidłowo, jeśli nie zostanie użyte „uziemienie” elektrod tekstylnych. Każda elektroda na nadgarstek powinna być połączona w parę z inną elektrodą np. samoprzylepną kwadratową. Tylko w ten sposób obwód prądu zostanie prawidłowo zamknięty.

Na zdjęciu prawidłowe podłączenie sprzętu do elektrostymulacji nadgarstków z użyciem elektrody-opaski SilverCord®.

Sprzęt do elektrostymulacji łokci

Każdy sprzęt do elektrostymulacji łokci należy uzupełnić o elektrody. Elektrostymulacja łokci może być przeprowadzana z użyciem uniwersalnych samoprzylepnych elektrod kwadratowych lub prostokątnych. Każdy sprzęt do elektrostymulacji łokci należy uzupełnić o elektrody. Elektrostymulacja łokci może być przeprowadzana z użyciem uniwersalnych samoprzylepnych elektrod kwadratowych lub prostokątnych. Aby zwiększyć wygodę i komfort elektrostymulacji łokci warto korzystać z elektrod tekstylnych typu opasek na łokcie. Są one stworzone ze specjalnej tkaniny ze srebrnym włóknem SilverCord®, które przewodzi impulsy elektryczne. Stosowanie sprzętu do elektrostymulacji łokci wraz z elektrodą – opaską wymaga podłączenia elektrody uziemiającej. Każda elektroda tekstylna powinna być „uziemiona” inną np. samoprzylepną elektrodą.

Elektrostymulacja łokci z użyciem sprzętu wyposażonego w elektrody samoprzylepne żelowe
Propozycja elektrostymulacji łokci przy użyciu czterech elektrod samoprzylepnych kwadratowych
Sprzęt do elektrostymulacji łokci z użyciem elektrody tekstylnej
Prawidłowe podłączenie sprzętu do elektrostymulacji łokcia z użyciem elektrody-opaski SilverCord®