Ból stóp

Elektrostymulacja kończyn dolnych sprawdza się zarówno w terapii przeciwbólowej, jak i w rehabilitacji wad układu ruchu. Do łagodzenia bólu stosowana jest elektrostymulacja kończyn dolnych metodą TENS. Łagodzi ona ból spowodowany różnymi urazami np. złamaniem, stłuczeniem, zwichnięciem, a także ból wywołany schorzeniami, np. rwą kulszową. Niektóre przypadki wymagają zastosowania elektrostymulacji kończyn dolnych prądami interferencyjnymi (IFS), która również zwalcza ból, ale ponadto likwiduje obrzęk i stan zapalny. Sprzęt do elektrostymulacji kończyn dolnych z prądami interferencyjnymi wykorzystuje się najczęściej w rehabilitacji urazu. Inną metodą elektrostymulacji kończyn dolnych są prądy EMS. Stosuje się je w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania układu ruchu, ponieważ umożliwia ona zapobieganie zanikom mięśni.

Sprzęt do elektrostymulacji stóp

Sprzęt do elektrostymulacji stóp metodą TENS zwykle jest przenośny o niewielkich rozmiarach i średniej mocy, gdyż obszar stymulacji jest niewielki. Do tego celu poleca się np. elektrostymulatory ECO66 i ECO21.

Na rynku dostępny jest również sprzęt do elektrostymulacji stóp wyposażony dodatkowo w jonoforezę i termoterapię (np. ECO80ECO88ECO99), czy też w laser i ultradźwięki (np. ECO240). Dodatkowe rodzaje fizykoterapii przyspieszają gojenie, zmniejszają stan zapalny i obrzęki.

Po urazach lub w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów często polecany jest sprzęt do elektrostymulacji stóp prądami interferencyjnymi (np. ECO360), ponieważ oprócz działania przeciwbólowego, posiadają one właściwości przeciwzapalne i łagodzące obrzęki.

Sprzęt do elektrostymulacji stóp musi posiadać odpowiednie elektrody. W związku z tym elektrostymulator należy wyposażyć np. w uniwersalne elektrody samoprzylepne. Niestety nie sprawdzają się one w przypadku, kiedy elektrostymulacji musza być poddane całe stopy, wraz z palcami. Do tego celu służą elektrody tekstylne w postaci skarpetek. Prawidłowa elektrostymulacja stóp i palców wymaga przepływu impulsów elektrycznych przez całą powierzchnię stóp, od palców do pięty. Dlatego elektrody – skarpetki całe pokryte są tkaniną SilverCord® ze srebrnego włókna, które przewodzi impulsy elektryczne. Należy pamiętać, że sama elektroda – skarpetka nie wystarczy, żeby sprzęt do elektrostymulacji stóp pracował prawidłowo. Każda z elektrod typu SilverCord® musi być „uziemiona” inną elektrodą. W tym celu można zastosować elektrodę samoprzylepną, bądź inną elektrodę tekstylną, np. w postaci opaski do elektrostymulacji kolana. Można użyć również odpowiedniej elektrody systemowej ECO-STIM.

Elektrostymulacja kolan

Sprzęt do elektrostymulacji kolan można stosować z uniwersalnymi elektrodami samoprzylepnymi lub dla ułatwienia można także zastosować elektrodę tekstylną w postaci opaski na kolano. Jest ona wykonana z tkaniny SilverCord® ze srebrnego włókna, które przewodzi impulsy elektryczne, co umożliwia przeprowadzenie równomiernej elektrostymulacji kolan. Każda elektroda na kolano powinna być uziemiona inną elektrodą np. samoprzylepną kwadratową lub tekstylną ECOSTIM, albo elektrodą SilverCord® w postaci skarpetki.

Medical Star

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.