Ból odcinka szyjnego kręgosłupa

Ból odcinka szyjnego może wiązać się z:

  • bolesnym kręczem szyi o charakterze stałym lub napadowym
  • mielopatią szyjną – rzadkie, bardzo ciężkie powikłanie uszkodzenia rdzenia kręgowego
  • rwą ramienną – inaczej nazywaną brachialgią. Jest to zespół bólowy, który dotyczy zarówno kręgosłupa, jak i kończyny górnej. Bólem może być również dotknięta okolica łopatki i klatka piersiowa.

Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa

Niestety zwykle w ramach NFZ pacjenta kieruje się zaledwie na kilka zabiegów rehabilitacyjnych, a leczenie bólu kręgosłupa opiera się na przeciwbólowych lekach doustnych lub w formie zastrzyków. Nierzadko pacjenci kierowani są na zabiegi chirurgiczne. Jednak aby rehabilitacja była skuteczna musi być powtarzana regularnie, a nie tylko w momencie występowania silnego bólu. Ze względu na to, największą skutecznością cechuje się stosowanie domowych urządzeń do fizykoterapii, np. do elektrostymulacji przeciwbólowej TENS.

Elektrostymulacja odcinka szyjnego kręgosłupa

Elektrostymulacja odcinka szyjnego kręgosłupa TENS/EMS lub metodą prądów interferencyjnych to bezinwazyjna i bardzo skuteczna metoda zwalczania bólu.

Elektrostymulacja TENS odcinka szyjnego kręgosłupa to bezinwazyjna i bardzo skuteczna metoda zwalczania bólu. Urządzenie do elektroterapii domowej są proste w obsłudze i całkowicie bezpieczne.

Elektrostymulacja TENS odcinka szyjnego kręgosłupa działa podobni do leków przeciwbólowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie jest szkodliwa dla układu pokarmowego. Zabieg elektrostymulacji wywołuje na skórze uczucie delikatnego mrowienia. Zakończenia nerwowe są lekko drażnione, dzięki czemu impulsy elektryczne zastępują sygnały bólowe, blokując ich dopływ do mózgu.

Mięśniowa elektrostymulacja odcinka szyjnego kręgosłupa ma na celu wzmocnienie osłabionych mięśni pleców. Regularnie stosowana elektrostymulacja EMS jest doskonałym uzupełnieniem terapii przeciwbólowej TENS. Mocniejsze mięśnie okołokręgosłupowe ograniczają ucisk kręgów na nerwy, a tym samym ból staje się mniej uciążliwy.

Elektrostymulacja odcinka szyjnego kręgosłupa z użyciem prądów interferencyjnych nie tylko likwiduje ból i wzmacnia mięśnie, ale też łagodzi stan zapalny i obrzęki. Z tego względu dobrze sprawdza się w terapii stłuczeń i innych urazów.

Wikipedia: Kręgi szyjne

Medical Star

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.