Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Odcinek ten tworzy 5 masywnych kręgów, które kształtują wygięcie kręgosłupa w przód, czyli lordozę lędźwiową. Wszystkie krzywizny kręgosłupa są bardzo ważne, ponieważ zapewniają jego odpowiednią wytrzymałość i amortyzację. Niestety siedzący tryb życia, w którym dominuje pozycja zgięcia przyczynia się do wypłaszczenia lordozy lędźwiowej. Tak zmieniony układ kręgosłupa, sprawia, że kręgosłup traci swoją wytrzymałość i łatwiej dochodzi do przeciążeń i urazów. Również nadmierne wygięcie kręgosłupa, zwane hiperlordozą może prowadzić do nieprawidłowości. Na ustawienie kręgosłupa lędźwiowego ma wpływ ustawienie miednicy, tak więc jeśli np. z powodu dysbalansu mięśniowego (czyli nierównomiernie rozłożonego napięcia) miednica ustawi się nieprawidłowo, odbije się to negatywnie na kręgosłupie lędźwiowym.

Z uwagi na duże obciążenie, które utrzymuje kręgosłup lędźwiowy (masa całego tułowia), oraz niekorzystne warunki, jakie stwarzamy mu do pracy, jest on najbardziej narażony na dyskopatię. Jeżeli chodzi o zablokowanie stawów, to podobnie jak to było w poprzednich odcinkach, może ono objąć stawy międzywyrostkowe, ale także, dużym problemem dla tego odcinka jest zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych. Jest to miejsce połączenia miednicy z kością krzyżową, o niewielkiej ruchomości, ale ruchomość ta jest niezbędna, do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa.

Z uwagi na duże obciążenie, które utrzymuje kręgosłup lędźwiowy (masa całego tułowia), oraz niekorzystne warunki, jakie stwarzamy mu do pracy, jest on najbardziej narażony na dyskopatię. Jeżeli chodzi o zablokowanie stawów, to podobnie jak to było w poprzednich odcinkach, może ono objąć stawy międzywyrostkowe, ale także, dużym problemem dla tego odcinka jest zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych. Jest to miejsce połączenia miednicy z kością krzyżową, o niewielkiej ruchomości, ale ruchomość ta jest niezbędna, do prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa.

Problemy z odcinkiem lędźwiowym mogą się objawiać

 • silnym bólem danej okolicy
 • bólem promieniującym do kończyny dolnej jednostronnie, lub obustronnie
 • objawami o podłożu neurologicznym w kończynach dolnych (zaburzenia czucia, parastezje, osłabienie siły mięśniowej, mrowienie, zaburzenia trofiki)
 • bólem podbrzusza
 • nietrzymaniem moczu
 • zaburzeniami potencji
 • problemami z wypróżnianiem (spastyka jelita)
 • rwą kulszową

Częstą przyczyną bólu krzyża jest napięcie przepony. Rozluźnienie tego mięśnia może przynieść szybką ulgę.

Inne mięśnie, których napięcie może powodować ból w tej okolicy to:

 • prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym
 • czworoboczny lędźwi

Mięśnie niemające bezpośredniego kontaktu z kręgosłupem, ale wpływające na niego poprzez ustawienie miednicy:

 • grupa kulszowo-goleniowa
 • prosty uda
 • gruszkowaty i pośladkowy mniejszy

Rozluźnienie tych mięśni, czy to masażem, czy elektrostymulacją TENS punktów spustowych przyniesie szybką ulgę. Przeciwbólowo można również stosować: pozycje odciążające, działanie ciepłem lub zimnem, elektroterapię, pasy stabilizujące (jednak niezbyt długo).

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście zmiana nawyków i przyzwyczajeń, na takie, które nie będą obciążały kręgosłupa. Należy zwracać szczególną uwagę na pozycję siedzącą. Korzystnie wpływa stosowanie poduszki pod lędźwie w pozycji leżenia na plecach. Jeśli pracujemy w biurze, warto pomyśleć o zmianie tradycyjnego fotela, na piłkę gimnastyczna, klęcznik, lub ergonomiczny fotel sprzyjający przyjmowaniu prawidłowej pozycji siedzącej.

Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwbólowych jest elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa metodą TENS/EMS lub prądami interferencyjnymi. Tego rodzaju zabiegi z zakresu fizjoterapii są całkowicie bezpieczne i można je stosować nawet samodzielnie w domu.

Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa przy użyciu elektrostymulatora TENS działa na takiej samej zasadzie, co leki przeciwbólowe, czyli blokuje docieranie impulsów bólowych do mózgu. Różnica jest taka, że tabletki przeciwbólowe mają niekorzystny wpływ na układ pokarmowy, natomiast elektrostymulacja TENS jest całkowicie nieszkodliwa. Impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości generowane przez elektrostymulator TENS działają jedynie na skórę, w której znajdują się zakończenia nerwów. Stymulowanie tych nerwów powoduje, że do mózgu nie docierają sygnały bólowe z okolic kręgosłupa, ponieważ zostają one zastąpione impulsami elektrycznymi TENS. Elektrostymulacja powoduje odczuwanie delikatnego mrowienia na skórze.

Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa metodą EMS jest doskonałym uzupełnieniem terapii TENS w przypadku osłabionych mięśni kręgosłupa. EMS jest to elektrostymulacja mięśni, która wywołuje ich mimowolne skurcze. Stosowana regularnie przyczynia się do wzmocnienia i zwiększenia masy mięśni. Dzięki niej mięśnie okołokręgosłupowe zyskują na sile, dzięki czemu zmniejsza się ucisk kręgów na nerwy. W efekcie dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego stają się mniej uciążliwe, a nawet ustępują. Bardzo wiele urządzeń TENS przeprowadza również elektrostymulację EMS.

Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa prądami interferencyjnymi łączy w sobie działanie przeciwbólowe i wzmacniające mięśnie, a ponadto zmniejsza obrzęk i stan zapalny. W związku z tym doskonale sprawdza się w przypadku stłuczeń lub innych urazów.

Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Elektrostymulacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa staje się bardziej komfortowa, jeśli wykonuje się ją z użyciem systemowych elektrod tekstylnych ECOSTIM®.

Wikipedia: Kręgi lędźwiowe

Medical Star

Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.