Nerwobóle

Przyczyną powstawania nerwobóli jest uszkodzenie lub dysfunkcja nerwów. W łagodzeniu dolegliwości bólowych sprawdzi się elektrostymulacja TENS.

  • Dolegliwości bólowe mogą mieć różne podłoże

  • Jednym z rodzajów bólu jest ból neuropatyczny (neuralgia, nerwobóle)

  • Nerwobóle powstają z powodu dysfunkcji lub uszkodzenia nerwów

Nerwobóle

Ból pełni funkcje ostrzegawcze i ochronne. Jego odczuwanie jest jednym z podstawowych objawów sygnalizującym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jednocześnie uaktywnia mechanizmy obronne organizmu, ostrzega przed szkodliwymi i zbyt intensywnymi bodźcami. Ból jest odczuciem subiektywnym, ale niemal zawsze towarzyszą mu negatywne i nieprzyjemne wrażenia zmysłowe i emocjonalne. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne podłoże (np. stany zapalne, urazy, bodźce fizyczne). Bez względu jednak na to, jaka jest ich przyczyna, najczęściej powodują duży dyskomfort pacjenta, a nawet utrudniają normalne funkcjonowanie. Ból można opisywać w różny sposób (np. ostry, kłujący, tępy, palący, pulsujący) i w różny sposób go klasyfikować, m.in. ze względu na intensywność (np. w skali numerycznej od 0 do 10) lub czas trwania (ból ostry, ból przewlekły). Jednym z rodzajów bólu jest ból neuropatyczny (neuralgia, nerwobóle).

Polecamy: Ból mięśniowo-szkieletowy

Czym są nerwobóle?

Nerwobóle mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Wspólną cechą jest ich napadowy charakter. Bardzo silny ból pojawia się nagle i często spowodowany jest przez bodźce, które normalnie nie wywołałyby nieprzyjemnych odczuć. Pomiędzy kolejnymi atakami, które mogą występować w różnych odstępach czasu, pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. W normalnych warunkach nerwy pełnią rolę przekaźnika przesyłającego do mózgu informacje na temat bólu. Przy neuropatii stają się ich przyczyną – ból jest odczuwalny, ponieważ do mózgu przesyłane są nieprawidłowe sygnały. Nerwobóle powstają z powodu dysfunkcji lub uszkodzenia nerwów. Może być to spowodowane uciskiem nerwów, uszkodzeniami mechanicznymi, być wynikiem niedoboru witaminy B, stanu zapalnego, infekcji, różnych chorób (np. boreliozy, cukrzycy, dyskopatii, stwardnienia rozsianego), czy też stresu.

Rodzaje nerwobóli

Wyróżnia się różne rodzaje nerwobóli. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • nerwobóle nerwu trójdzielnego (nerwoból twarzy) – nerw trójdzielny przewodzi bodźce czuciowe z twarzy i głowy, silny ból występuje z reguły po jednej stronie twarzy, mogą mu towarzyszyć inne objawy, np. łzawienie, skurcze mięśni;
  • nerwobóle nerwu podpotylicznego – ból pojawia się z tyłu głowy i w górnej części karku, mogą mu towarzyszyć nudności i światłowstręt;
  • nerwobóle nerwu językowo-gardłowego – objawiają się bólem tylnej ściany gardła, języka, ucha;
  • nerwobóle międzyżebrowe – silne bóle w klatce piersiowej, często odczuwane jako ucisk;
  • nerwobóle wywołane półpaścem – pojawiają się w miejscu, które zajęte było przez wysypkę.

Polecamy: Ból kręgosłupa

W jaki sposób pacjentom z nerwobólami może pomóc elektrostymulacja?

Leczenie neuropatii polega głównie na wyeliminowaniu dolegliwości bólowych zaburzających lub wręcz uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Pacjentom przeważnie zapisuje się odpowiednie leki, mogą to być np. niesteroidowe leki zapalne, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne lub opioidy, czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny. W terapii nerwobóli sprawdzi się również elektrostymulacja TENS. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, można wykonywać go samodzielnie w domu, a co ważne – w odróżnieniu od leków – nie powoduje skutków ubocznych. Elektrostymulacja polega na poddawaniu określonych części ciała impulsom elektrycznym o odpowiednich parametrach. Prądy TENS powodują wydzielanie się naturalnych substancji przeciwbólowych (betaendorfin) i oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Ponieważ docierają do mózgu szybciej niż informacje o bólu, łagodzą go lub całkowicie go eliminują.